Jäsenet päättävät lahjoitusten kohdistamisesta äänestämällä

Tradekan jäsenportaalissa on käynnistynyt elokuun puolivälissä jo viidettä kertaa jäsenäänestys, jossa osuuskunnan jäsenet saavat vaikuttaa lahjoitusten kohdistamisesta. Jäsenet päättävät äänestyksessä jaossa olevasta 100 000 euron lahjoituspotista. Äänestyksessä on mukana yhdeksän yhdistystä tai muuta yleishyödyllistä kohdetta. 

“Tässä yhdistyvät jäsendemokratia ja hyvän tekeminen, jotka molemmat kuuluvat oleellisesti osuustoimintaan. Tradeka on viime vuosina lisännyt jäsenten vaikuttamismahdollisuuksia myös edustajiston vaalien välissä, ja lahjoituskohteista äänestäminen on yksi tällainen konkreettinen tapa osallistaa jäseniä”, sanoo Tradekan toimitusjohtaja Perttu Puro.

Äänestyskohteet valittu jäsenten ehdotuksista 

Kaikki jäsenäänestyksessä mukana olevat kohteet on kerätty Tradekan jäsenten keväällä jäsenaloitekanavaan jättämistä ehdotuksista. Ehdotuksia tuli tänä vuonna ennätysmäärä, 80 kappaletta. Tradekassa käytiin ehdotukset läpi ja niistä valittiin äänestykseen monipuolinen joukko erilaisia toimijoita, jotka auttavat rakentamaan yhteistä hyvää. 

“Jäsenet olivat aktiivisia ehdottamaan hyvin monenlaisia kohteita äänestykseen. Lopulliseen äänestykseen valittiin valtakunnallisia kattavasti eri teemojen ja kohderyhmien parissa toimivia tahoja. Mukana on sekä laajasti tunnettuja että pienempiä toimijoita”, kertoo Tradekan vastuullisuusjohtaja Satu Niemelä. 

Äänestyksessä ovat tänä vuonna mukana Finnwatch, Irti Huumeista ry, Pienperheyhdistys ry, Pyhtään lintuhoitola, Rauhanliitto, Sadankomitea, Sekasin-chat, Suomen Latu ja UNICEF. Äänestyskohteisiin voi tutustua tarkemmin jäsenportaalissa ja Tradekan verkkosivuilla. 

Äänestys osa voitonjakolupausta 

Jäsenäänestys on osa Tradekan voitonjakolupaukseen sisältyvää lahjoitustoimintaa. Voitonjakolupauksensa mukaan Tradeka yhdessä Tradekan säätiön ja Kuluttaja- osuustoiminnan säätiön kanssa ohjaa liiketoiminnan tuloksesta pitkällä aikavälillä keskimäärin vähintään 10 % takaisin yhteiskuntaan. Lupausta toteutetaan lahjoitus- ja apurahatoiminnan lisäksi omien yhteiskuntavastuuhankkeiden ja sijoitusten kautta. 

Voitonjakolupauksen mukaisia lahjoituksia ja apurahoja myönnettiin vuonna 2023 1,2 miljoonaa euroa. Kaikki myönnetyt lahjoitukset on julkaistu verkossa tradeka.fi ja kotsaatio.fi. Tradekan verkkosivuilta Jäsenäänestys-kohdan alta löytyy myös aiempien vuosien äänestysten kohteet ja tulokset.

Niemelä kannustaa osuuskunnan jäseniä vaikuttamaan äänestämällä: 

“Äänen antaminen jäsenäänestyksessä on helppo ja konkreettinen tapa vaikuttaa. Kirjautumista varten tarvitset vain pankkitunnukset.”

 

Äänestysohjeet
  • Äänestäminen tapahtuu Tradekan sähköisessä Oma Tradeka -jäsenportaalissa.
  • Kirjautuminen onnistuu pankkitunnuksilla. Jos olet jo joskus aiemmin tehnyt tunnukset portaaliin, voit käyttää myös niitä. 
  • Linkki äänestykseen löytyy heti Oma Tradekan etusivulta. Klikkaa vain "Äänestä"-painiketta.
  • Jokaisella jäsenellä on käytettävissään yksi ääni.
  • Äänestys on käynnissä 30.9. saakka.

Pysy kärryillä - tilaa uutiskirje