Jäsenaloitteet

Lahjoituksilla rajat ylittävää yhteistyötä ja kestävämpää tulevaisuutta

Osuuskunta Tradekan lahjoituksia ja Tradekan säätiön sekä Kuluttajaosuustoiminnan säätiön (KOTS) apurahoja saavat hankkeet ja organisaatiot, jotka aktivoivat ja tukevat kansalaisia, uudistavat toimintatapoja ja mahdollistavat uudenlaista kansalaisjärjestö- tai yritystoimintaa. Vuosittain yhteiskuntaan palautuu Tradekan ja sen perustamien säätiöiden kautta merkittävä summa apurahoina ja lahjoituksina: vuonna 2023 yhteensä noin 1,2 miljoonaa euroa.  

Apurahojen ja lahjoitusten myöntäminen yleishyödylliseen toimintaan on Tradekalle osa sosiaalista vastuuta ja yhteisöön sekä yhteiskuntaan vaikuttamista. Tradeka tukee kohteita, jotka luovat uutta ja muuttavat totuttuja toimintatapoja ja rakenteita.  

“Tradeka on usein mukana jo hankkeiden pilottivaiheissa. Lähestymistavan muuttaminen, yllättävienkin tahojen yhteistyö ja uuden teknologian yhdistäminen perinteiseen toimintamalliin ovat esimerkkejä tällaisesta uuden luomisesta”, sanoo Tradekan vastuullisuusjohtaja Satu Niemelä. 

Aito yhteistyö ja sektorirajat ylittävä keskustelu luovat uutta  

Lahjoitustoimintansa kautta Tradeka on vuosittain tekemisissä kymmenien säätiöiden, järjestöjen ja yhteiskunnallisten yritysten kanssa, joten osuuskunta tietää ja tuntee laajasti kolmannen sektorin toimijoita. Tradekan myöntämien lahjoitusten parissa vuosia työskennellyt Niemelä kertoo, että rajat ja siilot ylittävälle keskustelulle on yhteiskunnassa tarvetta:  

“Sitä ei voi olla liikaa. Rajat ylittävä yhteistyö on avain yhteiskunnan monimutkaisten ongelmien ja haasteiden ratkaisemiseen.”  

Tällaista keskustelua halutaan luoda Helsingissä huhtikuussa toista kertaa järjestettävässä Waves-tapahtumassa, jota Tradeka on ollut rahoittamassa. Tapahtuma tuo yhteen joukon yksityisiä ja julkisia toimijoita, poliittisia vaikuttajia, muutoksentekijöitä, sijoittajia ja yhteiskunnallisia yrityksiä.  

Tapahtuman projektipäällikkö Johanna Ahlström kuvaa muutoksentekijöitä näin: “Muutoksentekijä tarkoittaa sisäsyntyistä halua tarttua epäkohtiin. Se on tunne sisällä, joka saa yrittämään uudelleen toista kautta. Muutosta voi rakentaa lukemattomilla tavoilla, mutta siihen tarvitaan oikea aika, paikka ja ihmiset.”  

Yhdessä kohti kestävämpää tulevaisuutta  

Kulttuuritalolla järjestettävä Waves Summit on tällä kertaa kahden päivän pituinen. Tapahtuman tarkoituksena on rohkaista eri sektorien toimijoita rakentamaan kestävämpää tulevaisuutta yhdessä erityisesti sosiaalisten innovaatioiden kautta. Sosiaaliset innovaatiot ovat tehokkaampia, tasa-arvoisempia ja kestävämpiä ratkaisuja yhteiskunnallisiin ongelmiin kuin jo olemassa olevat ja ne tuottavat arvoa ensisijaisesti yhteiskunnalle kokonaisuutena.    

“Tarkkaan harkittu ja huolella rakennettu ohjelma auttaa tarjoamaan osallistujille oivalluksia, vahvistamaan verkostoja ja lisäämään toimialat ylittävää yhteistyötä yhteisten kestävyystavoitteiden saavuttamiseksi”, kertoo Ahlström.  

Tapahtuma lisää työkaluja kestävän yhteiskunnallisen muutoksen rakentamiseen ja siellä keskustellaan muun muassa sosiaalisiin innovaatioihin sijoittamisesta ja siitä, miten luodaan sijoitussalkku, joka tukee yhteiskunnan positiivista muutosta sekä siitä, miten luodaan toimintaympäristö, joka ruokkii sosiaalisia innovaatioita.   

“Haluamme antaa muutoksentekijöille uusia työkaluja jokapäiväiseen työhön sekä herättää keskustelua ja ymmärrystä sosiaalisten innovaatioiden roolista ja potentiaalista yhteiskunnassa. Tällä tavalla voidaan mahdollistaa uusien rahoituskanavien ja tuki- ja kiihdyttämismuotojen kehittymistä.”  

Waves Summit haluaa juhlistaa sosiaalisten innovaatioiden, muutoksen tekemisen ja yhteiskunnallisen yrittäjyyden mahdollisuuksia. Tapahtuman järjestää Ashoka-verkoston pohjoismainen osasto Ashoka Nordic, joka on maailman laajimman sosiaalisten yrittäjien ja muutoksentekijöiden verkosto yhdessä suomalaisen LeapFrog Projects -nimisen ajatus -ja vaikuttavuushautomon kanssa.

"Tradeka on mukana tukemassa tapahtumaa, joka kirittää uusien innovaatioiden syntymistä. Ashoka tuo tähän kansainvälisen ulottuvuuden, mikä voi avata suomalaisille innovaatioille tietä niiden laajempaan hyödyntämiseen”, sanoo Niemelä. 

Waves Summit 2024

Tapahtuma järjestetään 3.–4.4. Kulttuuritalolla Helsingissä. Liput myynnissä täällä. 

Wavesin ohjelma koostuu muutoksentekijöiden keynote-puheenvuoroista, esityksistä, paneeleista, workshopeista sekä tapaamisista ja verkostoitumisesta.  

Tradeka jakaa tapahtumaan 3 livelippua somekommentoijien kesken. Säännöt. 
Tapahtuman saaman apurahan on myöntänyt Tradekan säätiö. 

Pysy kärryillä - tilaa uutiskirje